Diagnostyka i naprawa komputera
Poniższy artykuł będzie zawierał spis najczęściej spotykanych awarii wraz z opisem czynności naprawczych.
PAMIĘTAJ !!!
Odłącz zasilanie, przed rozpoczęciem montażu, konserwacji, naprawy czy też rozbudowy komputera.
Problem z uruchomieniem komputera (brak jakiejkolwiek reakcji)
W momencie gdy naciśnięcie przycisku POWER na obudowie komputera nie powoduje żadnej reakcji tzn. – diody sygnalizacyjne nie świecą się, wiatrak w zasilaczu oraz wiatraki we wnętrzu obudowy nie reagują, na ekranie nic się nie wyświetla, nie słychać żadnych dźwięków sygnałowych to najczęstszymi możliwymi przyczynami takiego stanu rzeczy mogą być:
Brak prądu
Przed przystąpieniem do skomplikowanych operacji naprawczych naszego komputera w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić, czy nie mamy do czynienia z problemami podstawowymi. Dla tego też na początku:
- sprawdź, czy wszystkie przewody na zewnątrz komputera są poprawnie podłączone
- sprawdź czy przełącznik w zasilaczu jest ustawiony na wartość 1 bądź ON
- sprawdź czy złącze MPC – 20 lub 24 pinowe (gniazdo zasilania płyty głównej) nie jest poluzowane
- sprawdź czy gniazdko elektryczne nie uległo uszkodzeniu
- sprawdź czy w gniazdku elektrycznym jest prąd
- sprawdź, czy listwa zasilająca działa poprawnie (nie uległa uszkodzeniu)
Uszkodzony zasilacz
Najprostszym sposobem na sprawdzenie zasilacza zanim, postanowimy pożyczyć czy tez kupić nowy jest zmostkowanie za pomocą spinacza, kabla – dwóch przewodów: zielonego i czarnego (dowolny kabel masowy) na wtyczce 20/24 pin. Jeśli zasilacz się uruchamia oznacza, że najprawdopodobniej jest sprawny w przeciwnym razie musimy nastawić się na zakup nowego.
- Podłącz zasilacz do testera
W momencie gdy wyeliminowaliśmy najprostsze do wykrycia błędy, przychodzi czas na weryfikację zasilacza.
Jeżeli posiadamy tester zasilaczy – to wykonujemy nim pomiary napięć na podstawowych wtyczkach.
Tester zasilaczy komputerowych LED to urządzenie wskazujące podstawowe poziomy napięć na zasilaczach komputerowych wskazując nam ewentualne uszkodzenia.
Gdy podłączymy najważniejsze złącza zasilacza do testera wówczas diody LED wskażą poszczególne zakresy napięć dla linii: +3,3V, -12V, PG, +5VSB, +12V, -5V, +5V.
Dodatkowe diody (+12V, + 3,3V i + 5V) sprawdzą napięcia na poszczególnych złączach takich jak: Molex, Sata, P4, P6, P8.
Tester obsługuje podstawowe złącze zasilania płyty głównej 20 lub nowsze 24 pinowe.
Jeżeli tester wykryje nieprawidłowe wartości napięć bądź ich brak na testowanych liniach, dioda nie będzie świecić na zielono.
- Jeżeli nie posiadasz na swoim wyposażeniu testera, skorzystaj z miernika, którym sprawdzisz w sposób dokładny podstawowe napięcia zasilacza komputerowego.
- 3 rozwiązaniem jest podmienienie zasilacza (najlepiej podobnej mocy i sprawdzony).
Jeżeli przyczyną awarii okazał się zasilacz należy wymienić go na nowy. Jeśli po wymianie komputer uruchamia się w sposób prawidłowy, wówczas podpinamy pozostałe podzespoły oraz przewody i testujemy działanie komputera. Po wymianie zasilacza na sprawny, powinniśmy przetestować pozostałe elementy zestawu komputerowego czy to one nie odpowiadają za uszkodzenie zasilacza.
Uszkodzony przycisk POWER obudowy
Częsta przyczyną braku reakcji komputera jest uszkodzenie przycisku POWER na obudowie. Korzystając z instrukcji producenta płyty głównej sprawdź, czy przewody PWRS, PWR, PW, PW SW, PS Power SW są podpięte do odpowiednich pinów płyty głównej bądź nie są uszkodzone. Przetestuj działanie pinów konfiguracyjnych – uruchom komputer zwierając (na kilka sekund) dwa piny na płycie głównej odpowiedzialne za uruchomienie jednostki centralnej.
Uszkodzona płyta główna
Jeśli zasilacz działa prawidłowo, lub gdy wymieniliśmy go na sprawdzony, a komputer w dalszym ciągu się nie uruchamia, wina może leżeć po stronie płyty głównej. W celu jej sprawdzenia wymontowujemy pamięci operacyjne (RAM) oraz kartę graficzną, które mogą być odpowiedzialne za powstawanie zwarcia w momencie gdy są uszkodzone. Po ich demontażu uruchamiamy komputer. Jeśli w dalszym ciągu komputer się nie uruchamia, bardzo prawdopodobne jest uszkodzenie płyty głównej. W dalszej diagnostyce pomoże wymiana procesora, który może dostarczać podobnych problemów z uruchamianiem. Obecnie uszkodzenie procesora jest spowodowane złym montażem przez użytkownika, producenci dbają aby ich produkty służyły nam jak najdłużej. Jeśli więc przed awarią komputera wykonywaliśmy demontaż CPU sprawdźmy czy nie uszkodziliśmy pozłacanych pinów.
Jeden z elementów komputera powoduje zwarcie
W momencie gdy wcześniejsze próby nie przyniosły oczekiwanego efektu, bardzo prawdopodobne jest, że jeden z elementów zamontowanych na płycie głównej powoduje zaraz po włączeniu zasilania zwarcie. W tym przypadku powinniśmy zamienić podzespoły na sprawdzone i uruchomić komputer, aby określić który z nich powoduje zwarcie. Po zdiagnozowaniu usterki, należy wymienić uszkodzony element.