Podstawowe pojęcia związane z sieciami komputerowymi

Dzisiejszy wpis, będzie poświęcony podstawowym pojęciom związanym z sieciami komputerowymi.

Rozpoczyna się nowy rok szkolny, co za tym idzie dostarczanie nowych materiałów. Głównie będą to treści związane z przedmiotami takimi jak projektowanie i montaż lokalnych sieci komputerowych oraz urządzenia techniki komputerowej.

XXI wiek to dalszy postęp informatyzacji, ludzie mogą się komunikować ze sobą na różne sposoby. Odległość ma coraz mniejsze znaczenie. W tym celu wykorzystuje się różnego rodzaju nowinki techniczne, do których zaliczamy telefony, stacje radiowe oraz telewizyjne. Jednak największą rolę zaczynają odgrywać sieci komputerowe. Pozwalają one nam na współużytkowanie plików, programów, baz danych jak również innych zasobów do których zaliczymy: pamięci masowe, drukarki, czy też plotery. Dzięki sieciom możemy ograniczyć wydatki związane z zakupem stacji roboczych, pozwalają nam tworzyć grupy robocze, gdzie ludzie z różnych miejsc mogą się komunikować, brać udział w tym samym projekcie. Dzięki sieciom możemy korzystać z poczty elektronicznej.

Sieć komputerowa  (ang. computer network) to nic innego jak system komunikacyjny, który służy do przesyłania danych, łączącym co najmniej  dwa komputery i urządzenia peryferyjne za pomocą specjalnego medium transmisyjnego.

Podział sieci:

Podstawowy podział sieci dzieli je na lokalne i rozległe. Sieć Lokalna, to ta która jest wykonana za pomocą wewnętrznego okablowania i zamknięta przed dostępem z zewnątrz. Sieci rozległe, to sieć połączona za pomocą dostępnej ogólnej siecią teletransmisyjnej (za pomocą łącza telekomunikacyjnego). Kolejny podział sieci dotyczy ich przeznaczenia, przepustowości oraz obszaru zasięgu jaki obejmują:

  • Sieci osobiste PAN (Personal Area Network)
  • Sieci lokalne LAN (Local Area Network)
  • Sieci miejskie MAN (Metropolitan Area Network)
  • Sieci rozległe WAN (Wide Area Network)

 

Sieci PAN  – jej charakterystyczną cechą jest zasięg, który wynosi zaledwie kilka metrów. Są one wykorzystywane do bezprzewodowego połączenia telefonu komórkowego ze słuchawką, innym zastosowaniem jest możliwość połączenia komputera z myszką albo klawiaturą. Opiera się przede wszystkim na technologii Bluetooth.

Sieci PAN

Sieci LAN  –  swym zasięgiem obejmuje niewielki obszar, zazwyczaj łączą ze sobą komputery. Przykładem zastosowania sieci LAN może być pracownia informatyczna w szkole, połączenie komputerów w  firmie. W sieciach typu LAN prędkości przesyłania danych powinny być duże, sieć powinna być łatwa w rozbudowie, oraz niezawodna.  Łączą one ze sobą komputery osobiste, drukarki, serwery. Sieć LAN daje duże możliwości przede wszystkim współdzielenia dostępu pomiędzy użytkownikami tych samych urządzeń, jak również wymiany plików pomiędzy nimi.

sieci LAN

Sieci MAN – swoim zasięgiem obejmują duży obszar np. miasta. Pozwalają połączyć sieci lokalne między uczelniami, firmami, ośrodkami naukowymi itd, za pomocą środków które są w dyspozycji firm telekomunikacyjnych. Sieci typu MAN charakteryzują dużymi prędkościami transmisji danych (wideo oraz dźwięku). Prędkości  wahają się od 2Mb/s do 300Mb/s.

sieci LAN MAN WAN

Sieci WAN – rozległa sieć, która swym zasięgiem obejmuje granice miast, państw oraz kontynentów. Złożona jest z węzłów oraz łączących je łączy transmisyjnych, wykorzystujących publiczną sieć telekomunikacyjną, radiową bądź satelitarną. Do jej tworzenia wykorzystuje się między innymi światłowody, kable miedziane, łącza satelitarne oraz radiowe. Internet jest przykładem rozległych sieci WAN.

 sieci WAN

One Response
  1. Andrzej

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *