Symbole graficzne urządzeń sieciowych
Sieć komputerowa to minimum dwa komputery połączone ze sobą za pomocą odpowiedniego medium transmisyjnego. Takim medium może być kabel miedziany (skrętka), światłowód itp. Sieć komputerowa przedstawiana jest za pomocą odpowiednich schematów i rysunków, na których zaznaczamy podstawowe elementy należące do sieci.
Do stworzenia schematów przedstawiających budowę sieci wykorzystuje się specjalnie stworzone do tego celu programy: Microsoft visio, Dia ( bezpłatny program działający w systemach Linux oraz Windows), czy też najpopularniejszy Pakiet tracer dzięki któremu możemy zobrazować wygląd i działanie sieci. Znając podstawowe urządzenia do tworzenia sieci, należy zapoznać się z ich symbolami graficznymi, za pomocą których będzie możliwe zaprezentowanie ich na schematach.
Poniżej przedstawiam podstawowe symbole graficzne urządzeń sieciowych, których użyjemy do zbudowania sieci w programie Packet Tracer.
Kabel nieskrosowany (kabel prosty – straight-through)
Jest on używany do budowy większych sieci lokalnych. Zakończenia kabla są tak samo ułożone i mogą występować w standardzie EIA/TIA568A lub EIA/TIA568B .
Kabel prosty jest stosowany do następujących typów połączeń:
- połączenie przełącznika z routerem,
- połączenie przełącznika z komputerem lub serwerem,
- połączenie koncentratora z komputerem lub serwerem.
Połączenie kablem skrosowanym (Cross over)
Jest kablem sieciowym, używanym przede wszystkim do bezpośredniego połączenia 2 komputerów. Zakończenie kabla różni się kolejnością i ułożeniem przewodów.
Kabel z przeplotem stosuje się do połączenia:
- przełącznika z przełącznikiem,
- przełącznika z koncentratorem,
- koncentratora z koncentratorem,
- routera z routerem,
- komputera z komputerem,
- routera z komputerem.
HUB (Koncentrator)
Koncentrator pozwala na przyłączenie wielu urządzeń sieciowych do sieci komputerowej o topologii gwiazdy. Wadą koncentratora jest powielanie każdego sygnału elektronicznego, co prowadzi do kolizji powstaje tzw. domena kolizyjna – w związku z tym HUB nazywany jest wieloportowym wzmacniakiem.
Wzmacniak – repeater
Korzystając z mediów transmisyjnych, musimy poznać ich specyfikację: jedną z ważniejszych cech każdego medium jest zasięg transmisji. Sygnały często są ograniczone poprzez zniekształcenia, zakłócenia oraz pochłanianie energii. Dzięki wzmacniakom możemy, wysłane sygnały zregenerować co pozwoli zwiększyć zasięg.
Przełącznik – Switch
Do łączenia segmentów sieci wykorzystuje się switche, które pracują przeważnie w 2 warstwie modelu ISO/OSI czyli łącza danych. Ich zadaniem jest przekazanie ramek między segmentami sieci z doborem portu przełącznika, na który jest przekazywana. Często switch przyjmuje określenie inteligentnego koncentrator.
Most (Bridge)
W celu połączenia 2 lub więcej sieci zapewniając filtrowanie ruchu sieciowego powinno się skorzystać z urządzenia jakim jest most. Sieci, które są podłączone za pomocą mostu korzystają z różnych fizycznych oraz logicznych protokołów łącza. Bridge pracuje w warstwie komputerowej sieci. Na podstawie adresu odbiorcy może decydować, gdzie zostaną przesłane dane, które do niego docierają. Może dobierać właściwą trasę i optymalizować przesył danych.