Test 10 darmowych programów antywirusowych
Mimo ostatnich doniesień ze strony twórców oprogramowania Norton mówiących o tym, iż programy antywirusowe w obecnych czasach praktycznie nie działają wielu ludzi wciąż uważa je za niezbędny element podczas instalacji nowego systemu operacyjnego. Na rynku dostępne są wersje darmowe, płatne, z licencją dożywotnią jak i na abonament. W tym artykule skupimy się na wersjach darmowych. Antywirusy poddamy testom w których każdy z nich będzie musiał wykryć szkodliwość kilkuset plików. Wszystko oczywiście będzie odbywało się na maszynie wirtualnej z zainstalowanym Windows’em XP który wciąż stanowi większość rynku. Jak wypadły nasze antywirusy? Sprawdźmy!
ANTYWIRUSY DO TESTÓW
-
AVG AntiVirus Free Edition 2013
Program wyposażony w skaner antywirusowy, anty-rootkitowy, rezydentny (kontrola zapisywanych plików), skaner poczty e-mail oraz moduł kwarantanny do przechowywania zainfekowanych danych. O odpowiednią ochronę podczas korzystania z Internetu dbają takie narzędzia jak Identity Protection – zabezpieczający przed nieznanymi lub nowymi zagrożeniami oraz LinkScanner, który chroni przed atakami podczas przeglądania stron internetowych, skanuje linki generowane przez najpopularniejsze przeglądarki oraz wykrywa miejsca zawierające exploity i inne zagrożenia. Zapora internetowa jest prosta w obsłudze i umożliwia wygodną personalizację ustawień prywatności i ochrony tożsamości online użytkownika. W stosunku do poprzednich wersji programu, dodany został tryb szybkiego, inteligentnego skanowania (ABG Turbo Scan) oraz nowy ekran powitalny. Aplikacja uruchamia się i pracuje znacznie szybciej. Tegoroczna wersja programu zawiera moduł PC Analyzer, skanujący komputer w poszukiwaniu błędów obniżających wydajność sprzętu, niepoprawnych skrótów i zbędnych plików na dysku twardym. Niestety możliwości dodatku na analizie się kończą, w celu naprawienia błędów użytkownikowi proponowane jest płatne oprogramowanie AVG PC Tuneup.
-
avast! Free Antivirus
Popularny program antywirusowy, zabezpieczający komputer przed szkodliwym oprogramowaniem, również w czasie rzeczywistym. Umożliwia skanowanie komputera podczas bootowania, automatyczną kontrolę danych pobieranych przez sieć P2P i komunikatory internetowe oraz analizę stron i zawartych w nich skryptów. Program w celu ochrony przed szkodliwymi plikami i stronami internetowymi wykorzystuje system punktów reputacji. Przed otwarciem pliku, aplikacja sprawdza jaką reputacją cieszył się on wśród innych użytkowników i jeśli pojawiały się jakiekolwiek zastrzeżenia – użytkownik zostanie o tym poinformowany, a program zaproponuje uruchomienie aplikacji w trybie „piaskownicy”, czyli odizolowanym, wirtualnym, bezpiecznym środowisku. Najnowsza wersja avast! Free Antivirus otrzymała zupełnie nowy interfejs graficzny, wzorowany na Modern UI z Windows 8 i przystosowany do pracy na monitorach dotykowych. Pojawiła się również funkcja Browser Cleanup umożliwiająca szybkie usuwanie zbędnych pasków narzędziowych z przeglądarki internetowej. Użytkowników urządzeń mobilnych ucieszy zapewne informacja, że avast! nareszcie rozpoznaje kiedy pracujemy na baterii i automatycznie wstrzymuje wówczas zaplanowane skanowania.
-
Ad-Aware Free Antivirus+
Ad-Aware to program znany przede wszystkim z usuwania obiektów szpiegujących. Najnowsza wersja chroni komputer przed szkodliwym oprogramowaniem oraz komponentami spyware, rootkit i keylogger. Mimo, iż darmowa wersja została mocno „okrojona” w stosunku do edycji płatnych, to jest wystarczająca do ochrony komputera przed wirusami i robakami. Skanuje w czasie rzeczywistym lub na żądanie użytkownika. Program wyposażono w moduł antyspyware, moduł kwarantanny oraz tryb dla graczy. Wersja płatna dodatkowo zawiera między innymi: moduł antyspamowy, rozbudowaną zaporę sieciową, ochronę przed atakami phishing, funkcję skanowania zewnętrznych pamięci USB. Uwaga! Program domyślnie instalowany jest jako wersja próbna płatnej edycji Pro, z której użytkownik może bezpłatnie korzystać przez 30 dni. Po tym czasie program automatycznie przechodzi w bezpłatną wersję Ad-Aware Free Antivirus+.
-
Avira Free Antivirus 2013
Popularny antywirus do użytku domowego. Chroni komputer przed wirusami, robakami, trojanami i komponentami szpiegowskimi, również w czasie rzeczywistym. Monitoruje wszystkie otwierane i zapisywane dane. W celu ograniczenia „zasobożerności” programu, użytkownik ma możliwość z poziomu ustawień wyboru formatów plików, które będą kontrolowane. Aplikacja wyposażona została w moduł kwarantanny, system automatycznych aktualizacji oraz raportowania zdarzeń. Wersja bezpłatna nie posiada skanera poczty, lecz wszystkie e-maile zapisywane na dysku są sprawdzane za pomocą podstawowego modułu antywirusowego.
-
mks_vir
Najstarszy, polski program antywirusowy, przywrócony do życia przez firmę ArcaBit. Oferuje kompleksową ochronę przed wszelkiego typu złośliwym oprogramowaniem, wirusami, trojanami itp. Program monitoruje system automatycznie w czasie rzeczywistym, oraz na żądanie użytkownika. Kontroluje dyski i nośniki wymienne, a podejrzane pliki są zabezpieczane poprzez moduł kwarantanny. mks_vir charakteryzuje się niewielkimi wymaganiami sprzętowymi – do pracy w tle potrzebuje jedynie 8 MB pamięci RAM, co czyni go jednym z lepszych programów antywirusowych dla starszego sprzętu. Baza wirusów jest systematycznie aktualizowana. Uwaga! Podczas instalacji programu od użytkownika wymagane jest podanie adresu e-mail, na który zostanie wysłany numer licencji. Uprawnia ona użytkownika do korzystania z programu przez jeden rok na jednym stanowisku.
-
Comodo AntiVirus
Całkowicie darmowy program antywirusowy, przeznaczony do użytku domowego i biurowego. Wykrywa, blokuje i usuwa między innymi wirusy, trojany i komponenty szpiegujące. Kontroluje sprzęt w czasie rzeczywistym, lecz umożliwia również skanowanie na żądanie użytkownika. Dzięki wykorzystaniu technologii chmury wykrywalność zainfekowanych plików jest bardzo wysoka, nawet, gdy użytkownik nie posiada aktualnej bazy sygnatur wirusów. Program wyposażony został w skaner poczty e-mail, tryb dla graczy, oraz moduł „piaskownicy” pozwalający na bezpieczne uruchomienie podejrzanego oprogramowania w odizolowanym od systemu środowisku. Interfejs jest intuicyjny, a obsługa programu nie sprawia trudności nawet początkującym użytkownikom.
-
Microsoft Security Essentials
Narzędzie zabezpieczające system Windows przed wirusami, trojanami, rootkitami i innym złośliwym i szpiegującym oprogramowaniem. Stanowi kontynuację programu Windows Defender. Wyposażony został w skaner pracujący w trzech trybach: pełnym (skanującym całą zawartość dysku), szybkim (skanującym lokalizacje najbardziej narażone na infekcje) oraz niestandardowym (definiowanym przez użytkownika). Zainfekowane dane zabezpieczane są przez moduł kwarantanny. Program umożliwia skanowanie nośników zewnętrznych oraz tworzenie punktów przywracania systemu, które pozwalają na odzyskanie uszkodzonych lub usuniętych plików. Aplikacja jest łatwa w obsłudze i oferuje szerokie możliwości konfiguracji oraz personalizacji. Licencja zezwala na komercyjne wykorzystanie aplikacji na maksymalnie 10 stanowiskach w firmie. Po zakończeniu instalacji programu zostanie on zaktualizowany do najnowszej wersji poprzez Windows Update.
-
PC Tools AntiVirus
Darmowa, lecz nieco okrojona wersja programu antywirusowego PC Tools. Chroni komputer w czasie rzeczywistym poprzez kontrolę poczty e-mail oraz otwieranych i zapisywanych plików. Wyposażony został w moduł kwarantanny, który zabezpiecza zainfekowane obiekty, a funkcja Secure Community przesyła dane o nich do analizy w laboratorium PC Tools. Rozbudowany konfigurator umożliwia ustalenie priorytetów skanowania, poziomu ochrony i obciążenia systemu, a także określenie rozmiaru pobieranej bazy danych o wirusach. W stosunku do wersji płatnej zabrakło systemu blokady dostępu do podejrzanych witryn internetowych, modułu wykrywania rootkitów, wykorzystywania mechanizmu chmury i kilku innych funkcji. Program bardzo dobrze sprawdza się na starszych komputerach (wymagany procesor 1 GHz oraz 1 GB pamięci RAM).
-
Rising Antivirus Free Edition
Program chroniący komputer w czasie rzeczywistym, przed wirusami, robakami, trojanami, rootkitami i innym szkodliwym oprogramowaniem. Wyposażony w moduł skanowania na żądanie, w trzech trybach: pełnym, szybkim i dowolnym (definiowanym przez użytkownika). Podejrzane pliki są usuwane z dysku twardego lub uruchamiane i testowane w środowisku odizolowanym od systemu operacyjnego. Użytkownik ma do dyspozycji również skaner poczty e-mail oraz moduł skanujący nośniki USB.
-
Panda Cloud Antivirus 2013
Jeden z pierwszych antywirusów korzystających z technologii pracy w tzw. chmurze. Chroni komputer przed wirusami, robakami, rootkitami, komponentami spyware i innym, złośliwym oprogramowaniem. Prócz ochrony w czasie rzeczywistym, umożliwia skanowanie na żądanie w trzech trybach: pełnym (cała zawartość dysku), podstawowym (lokalizacje najbardziej narażone na infekcje) oraz niestandardowym (definiowanym przez użytkownika). Potencjalnie szkodliwe obiekty są blokowane, aż do otrzymania odpowiednich wyników z chmury. Program raportuje wszelkie wykonane akcje. Dzięki korzystaniu z zasobów znajdujących się w tzw. chmurze, program nie wymaga tradycyjnych aktualizacji baz danych. Ma niewielkie wymagania sprzętowe, działa szybko i płynnie, lecz wymaga stałego połączenia z internetem.
PLATFORMA TESTOWA
- Intel Core i5 3570K
- MSI Z77A-G45
- MSI Nvidia GTX770
- SSD Crucial M500 240 GB
- Cooler Master Silent Pro M500
- Windows 7 Ultimate 64bit
- VMware Workstation 9 – Windows XP Professional 32bit
TESTY 10 darmowych antywirusów
Testy antywirusów przeprowadziłem na Windowsie XP przy użyciu 314 wirusów dostępnych w sieci.
Wyniki przedstawiają % skuteczności w wykrywaniu zagrożeń:
W moim teście pierwsze miejsce zdobywają 2 antywirusy – AVG oraz Panda. Najgorszym programem okazał się być Microsoft Security Essentials. Jego skuteczność wyceniłem na około 86%. Większość testowanych prze ze mnie programów posiada skuteczność większą niż 90%. Moim zdaniem jest to bardzo dobry wynik. Pamiętajmy jednak, że w przypadku niektórych rozwiązań wszystkie te antywirusy są bez szans. Dlatego też wyznaję zasadę, iż najlepszym antywirusem jest zdrowy rozsądek.
Dzięki za spis, nigdy nie wiedziałam na co mam się zdecydować. Teraz sprawa jest już prosta:)
Dziękuje za spis antywirusów, już wiem jaki wybrać i czym się sugerować przy ich wyborze.
Pozdrawiam i na pewno będę często tutaj zaglądał.
Dobre, dobre, dobre zalecam każdemu!
Bardzo dobry wpis. Od dłuższego czasu szukałam porównania antywirusów. Może należało by trochę odświeżyć wpis i zaktualizować dane.
Pozdrawiam
Co to za programy? Można nimi rozwalić czysty system i nic więcej.
Artykuł ma już 4 lata. Programy antywirusowe nie były testowane w późniejszym czasie. Należy podchodzić do wszystkiego z głową i rozsądkiem.