Wykonywanie i przywracanie kopii zapasowej komputera

Na samym początku odpowiedzmy sobie na pytanie:

Co to jest kopia zapasowa i w jakim celu tworzy się kopie zapasowe?

Kopia zapasowa pozwala zabezpieczyć wszystkie pliki w skład których wchodzą: zdjęcia, muzyka, filmy, dokumenty … w przypadku ich usunięcia bądź uszkodzenia. Dzisiaj nauczymy się jak w prosty sposób stworzyć kopię zapasową oraz jak ją przywrócić. Windows daje swoim użytkownikom rozbudowane narzędzie, które posłuży nam do tworzenia kopii zapasowych plików oraz partycji.

Jak działa kopia zapasowa w Windows ?

Sam program jest bardzo intuicyjny, osoby znające się chociaż trochę na komputerze nie powinny mieć większego problemu w przygotowaniu takiej kopii czy też przywróceniu danych z kopii.  W dużym skrócie:

  • Uruchamiamy program Kopia zapasowa
  • Wskazujemy miejsce, w którym ma zostać zapisana kopia zapasowa
  • Wybieramy co ma zawierać kopia
  • Ustalamy harmonogram tworzenia kopii zapasowej
  • Czekamy na zakończenie działania kreatora tworzenia kopii

Pamiętaj ! najlepszym rozwiązaniem jest tworzenie kopii na innym dysku, niż ten na którym zainstalowany jest system operacyjny. Skorzystaj z płyt DVD, lub  zewnętrznego urządzenia np . pendrive czy dysk zewnętrzny, aby nie stracić swoich plików gdy dysk ulegnie awarii.

Nie traćmy już czasu i przejdźmy do tworzenia kopii zapasowej.

Kopia zapasowa:

  1. Wybierz przycisk Start , a następnie wybierz pozycję Panel sterowania -> System i zabezpieczenia -> Kopia zapasowa i przywracanie.

  2. Jeżeli pierwszy raz chcesz skorzystać z kreatora kopii zapasowej kliknij pozycję Konfiguruj tworzenie kopii zapasowej
  3. Następnie postępuj zgodnie z  kreatorem.
  4. Jeśli kopia zapasowa była utworzona wcześniej, możesz poczekać na wykonanie kopii zapasowej zgodnie z harmonogramem, który utworzyłeś bądź ręcznie utworzyć nową kopię zapasową, klikając pozycję Utwórz kopię zapasową teraz:
  5. W naszym przypadku tworzymy kopię po raz pierwszy. Teraz musisz wskazać miejsce, gdzie ma zostać zapisana kopia zapasowa:

    Program informuje nas, że najlepszym rozwiązaniem jest zapisanie kopii na zewnętrznym dysku. Jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy podpinamy zewnętrzne urządzenie i klikamy na przycisk Odśwież. Jeżeli nasz komputer znajduje się w sieci tam również możemy wskazać miejsce gdzie zostaną zapisane pliki kopii zapasowej (w moim przypadku tak będzie) wybieram „Zapisz w sieci” -> wskazujemy udostępniony folder. Tyzdecyduj sam gdzie chcesz zapisać pliki kopii zapasowej.
  6. Przechodzimy do kolejnej części  konfiguracji kopii. Ustalamy co ma zawierać kopia zapasowa. Do wyboru mamy dwie opcję: Wybierz automatycznie albo Pozwól mi wybrać. Jeśli wiesz dobrze jakich plików potrzebujesz kliknij pozwól mi wybrać i zdecyduj sam kopia jakich elementów będzie robiona (ja tak zrobiłem), jeśli nie zostaw domyślna opcję.
  7. W tym kroku wybieram, co ma zawierać kopia. Dodatkowo możemy dołączyć utworzenie obrazu systemu dysku, w przypadku awarii systemu operacyjnego będziemy mogli przywrócić system operacyjny do działania.
  8. Jeśli podczas tworzenia kopii zapasowej zaznaczyłeś opcję Dołącz obraz systemu dysku kreator zapyta czy chcesz stworzyć Dysk naprawy. Pamiętaj – nie odzyskasz danych z kopii zapasowej, jeżeli nie da się uruchomić komputera. Dla tego też ważne jest stworzenie dysku ratunkowego (CD lub DVD), z którego uruchomisz komputer w razie poważniejszej awarii. Zrobisz to z poziomu Panelu sterowania, wybierając Kopia zapasowa/Przywracanie i klikając Tworzenie dysku naprawy systemu. Jeśli posiadasz płytę instalacyjną z system nie musisz wykonywać tworzenia dysku ratunkowego.
  9. Następnie decydujemy o tym jak często ma być wykonywana kopia zapasowa (czyli jak często nowe pliki, dokumenty, filmy, muzyka itd. zostaną dodane do wcześniejszej kopii.

  10. Program rozpoczyna tworzenie kopii zapasowej:
  11. Naszym oczom powinien, pojawić się komunikat: „Trwa działanie programu Kopia zapasowa systemu Windows”.

  12. Czas wykonania kopii, zależy od tego jak bardzo zapchany mamy dysk twardy. Na koniec powinieneś zobaczyć następujący komunikat: „Działanie programu kopia zapasowa systemu Windows zostało ukończone pomyślnie:


    12. W folderze, który wskazaliśmy kopii zapasowej powinny pojawić się pliki:

Kiedy mamy utworzoną już kopię zapasową, pokażemy w jaki sposób ją przywrócić.

Spróbuj wykasować jakiś folder, który znajdował się na partycji, której kopie wykonałeś. Sprawdzimy działanie programu.

Przywracanie kopii zapasowej

  1. Do programu przywracania kopii wchodzimy tak jak za pierwszym razem:Kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk Start , a następnie wybierz pozycję Panel sterowania -> System i konserwacja > Kopia zapasowa i przywracanie.
  2. W celu przywrócenia plików, wybierz pozycję Przywróć moje pliki.
  3. W tym kroku wskazujemy lokalizację z której ma zostać przywrócona kopia. Jeśli pliki umieściłeś na zewnętrznym urządzeniu podepnij go i kliknij w przycisk odśwież. Jeśli pliki zlokalizowane są w sieci, kliknij przycisk Przeglądaj w poszukiwaniu lokalizacji sieciowej. Po odnalezieniu wymaganych danych kliknij przycisk Dalej
  4. Kreator zapyta nas gdzie chcemy przywrócić pliki? Może to być to samo miejsce, bądź nowa lokalizacja.
  5. Wyświetli się jeszcze komunikat o nadpisaniu pozostałych plików. My wybraliśmy przywrócenie całej kopii więc program chce przywrócić wszystkie pliki również te, które w sposób fizyczny istnieją. Już od Ciebie zależy czy chcesz nadpisać wszystkie pliki, czy pozostawić domyślne wybierając opcję Nie kopiuj.

  6. Na koniec pojawi się komunikat: Pliki zostały przywrócone

To już koniec jeśli chodzi o tworzenie i przywracanie kopii zapasowej. Teraz Twoja kolej na przećwiczenie tego zadania. Na swoim stanowisku komputerowym stwórz kopię zapasową, po jej stworzeniu usuń kilka wcześniej stworzonych nie potrzebnych folderów i sprawdź działanie kreatora.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *